Haber

İngiltere, AUKUS’un Japonya ve Hindistan’a genişletilmesi çağrısında bulundu

İngiltere Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Tobias Ellwood, nükleer denizaltı teknolojisinin İngiltere ve ABD tarafından Avustralya’ya transferini öngören AUKUS savunma iş birliğine Japonya ve Hindistan’ın da dahil edilmesi çağrısında bulundu.

Skynews Australia’nın bildirdiğine göre, muhafazakar milletvekili Ellwood, anlaşmanın Hint-Pasifik bölgesini kapsayacak şekilde genişletilmesini savundu ve savunma işbirliğini koordine etmek için NATO benzeri bir yapı kurulmasını önerdi.

Açıklama, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ile Savunma Bakanı Richard Marles arasında İngiliz ve ABD’li mevkidaşlarıyla önümüzdeki hafta yapılacak görüşme öncesinde geldi.

ABD ve İngiltere’nin teknoloji transferi ile Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltı filosu oluşturmasını amaçlayan anlaşma 16 Eylül 2021’de imzalandı.

Anlaşmada Çin’den bahsedilmemesine rağmen, üç ülkenin “artan bölgesel güvenlik endişelerine” vurgusu, işbirliğinin Pekin’in bölgedeki askeri gücünü dengelemeyi amaçlayan bir anlaşma olduğu yorumlarına yol açtı.

Çin, anlaşmaya tepki göstererek, ittifakın bölgesel barış ve istikrara olduğu kadar uluslararası nükleer silahları yayma çabalarına da zarar vereceğini vurguladı.

Nükleer silaha sahip olmayan Avustralya’ya nükleer teknoloji ve ekipman transferine dikkat çeken Pekin yönetimi, nükleer silahların yayılması rejimi kapsamında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) tarafından denetlenmesini talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu